2012 yil Oltin qalam tanlovi g‘oliblari

2019-08-12T12:07:11+05:0019 December, 2018|Oltin qalam|

Jurnalistika sohasida “Oltin qalam” VII Milliy mukofoti
xalqaro tanlovi g‘oliblari va sovrindorlari
r o‘ y x a t i
(2012 yil.)

Jurnalistika sohasida Bosh Milliy mukofot

“Farg‘ona haqiqati” – “Ferganskaya pravda” gazetalari tahririyati – Bosh muharrir- Bahromjon Obidjonov Viloyatning siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy hayotiga oid dolzarb mavzulardagi chuqur tahliliy materiallari uchun.

Asosiy nominatsiyalar

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (televideniye):

1-o‘rin:

Saida Davletova

O‘zMTRK “O‘zbekiston” teleradiokanali “Axborot” informatsion dasturlar bosh muharririyati siyosiy sharhlovchisi Millatlararo totuvlik, diniy bag‘rikenglik yo‘nalishidagi turkum ko‘rsatuvlari uchun.

2-o‘rin:
Farhod To‘rayev

– O‘zMTRK “O‘zbekiston” teleradiokanali Ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy dasturlar bosh muharririyatining bosh muharriri o‘rinbosari. Diniy ekstremizm va terrorizmga qarshi qaratilgan turkum ko‘rsatuvlari uchun.

3-o‘rin:

Nasiba Maqsudova, Muslimbek Yo‘ldoshev – NTT telekanalining “Diydor shirin” ko‘rsatuvi mualliflari va boshlovchilari Madaniy –marifiy yo‘nalishdagi ko‘rsatuvlari uchun.

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (radio):

1-o‘rin:

Davlatmurod Mo‘minov – O‘zMTRK “O‘zbekiston” teleradiokanali Ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy eshittirishlar muharririyati bo‘lim muharriri Mamlakatimizning ijtimoiy-siyosiy hayotidagi yangilanishlar va buyuk o‘zgarishlar to‘g‘risidagi turkum eshittirishlari uchun.

2-o‘rin:

Nodavlat radiostansiyalar tarmog‘i (NRT)
– bosh muharrir – Navro‘z Ashirmatov Respublikamiz aholisiga axborotni tezkor va xolis yetkazib berishga qo‘shayotgan hissasi uchun.

3-o‘rin:

Lalaxan Nuraddinova
– Qoraqalpog‘iston Respublikasi teleradiokompaniyasi radiokanalining katta muharriri Ma’naviy-ma’rifiy mavzudagi turkum materiallari uchun.

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (matbuot):

1-o‘rin:

Anna Ivanova
– O‘zbekiston milliy axborot agentligi – O‘zAning Axborot nazorati va xabar uzatish xizmati bosh muharriri Mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlar jarayoni, erishilayotgan yutuqlar hamda sodir bo‘layotgan muhim voqea-hodisalarni keng yoritgan maqolalari uchun

2-o‘rin:

Farrux Hamroyev
– “O‘zbekiston ovozi” gazetasi bosh muharriri o‘rinbosari O‘zbekistonda aholining turmush farovonligini oshirish borasidagi ishlar, ilm-fan sohasida erishilayotgan yutuqlar hamda global ekologik muammolar tahliliy yoritilgan materiallari uchun

3-o‘rin:

Hulkar Kuzmetova (To‘ymanova) – “Ma’rifat” gazetasi bo‘lim muharriri Xalqimizga xos ezgu fazilatlar, ularning turmushdagi ahamiyatini ko‘rsatishga bag‘ishlangan “Xislat” ruknidagi turkum maqolalari uchun.

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (Internet-jurnalistika):

1 – o‘rin:
Lyubov Eberzenok
– “Uzreport.com” internet-portali mas’ul muharriri Mamlakat hayotidagi ijtimoiy-siyosiy jarayonlarni internet tarmog‘ida keng yoritgani uchun.

2 – o‘rin

Baxtiyor Abdukarimov – “Anadolu” axborot agentligi muxbiri Xorijiy OAVda chop etilgan O‘zbekiston to‘g‘risidagi eng yaxshi maqolalari uchun.

3 – o‘rin

Shavkat Ahmedov
– Toshkent shahar Shayxantohur tumanidagi “Xo‘ja Alambardor” jome’ masjidi imom-noibi Ma’naviyat,ma’rifat hamda diniy bag‘rikenglik mavzulariga bag‘ishlangan turkum materiallari uchun.

Rag‘batlantiruvchi mukofotlar bo‘yicha:

Jurnalistika rivojiga qo‘shgan hissasi uchun:

Mahmud Sa’dinov – O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan jurnalist

Faol fuqarolik pozitsiyasi uchun:

Mansurjon Rixsiyev – O‘zbekiston Respublikasi IIV Yo‘l harakati xavfsizligi Bosh boshqarmasi matbuot bo‘linmasi katta inspektori, “Avtohamroh” jurnalining jamoatchi muxbiri

Ijtimoiy-siyosiy mavzudagi eng yaxshi tahliliy material uchun:

Botirali Shodiyev – “Yoshlar” teleradiokanali YoAJ “Davr” axborot dasturlari bosh muharririyatining katta muharriri

Ijtimoiy-iqtisodiy mavzudagi eng yaxshi tahliliy material uchun:

Feruzaxon Siddiqova
– Andijon viloyati teleradiokompaniyasi bosh muharriri o‘rinbosari – radio guruhi rahbari

Mustahkam oila yiliga bag‘ishlangan eng yaxshi material uchun:

Mirmuhsin Mirzokirov – “Davr” gazetasining mas’ul kotibi (Namangan viloyati)

Ma’naviy-ma’rifiy mavzudagi eng yaxshi material uchun:

Zulfiya Fayzullayeva
– “Yoshlar” teleradiokanali YoAJ “Davr” axborot dasturlari muharririyati katta muharriri

Harbiy – vatanparvarlik mavzusidagi eng yaxshi material uchun:

Odina Karimova
– “Yoshlar” teleradiokanali YoAJ Harbiy-vatanparvarlik tarbiyasi dasturlari bosh muharririyatining katta muharriri

Eng yaxshi jurnalistik tekshiruv uchun:

Nodira Samandarova – Navoiy viloyati teleradiokompaniyasi katta muharriri

Murakkab sharoitlarda (favqulodda vaziyatlar, atrof-muhit va ekologiya
muammolari) tayyorlangan eng yaxshi reportaj uchun:

Dilbar Kenjayeva – “Qashqadaryo” gazetasi bo‘lim muharriri

Eng yaxshi rejissyorlik ishi uchun:

Sherzod Mirpo‘latov
– O‘zMTRK “O‘zbekiston” teleradiokanali Ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy dasturlar bosh muharririyati bosh rejissyori

Eng yaxshi matbuot xizmati:

O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki axborot xizmati – Axborot xizmati boshlig‘i Asqar Xaydarov

Eng yaxshi fotoreportaj uchun:

Baxtiyor Akramov – “Xalq so‘zi” – “Narodnoye slovo” gazetalari fotomuxbiri

Eng yaxshi karikatura uchun:

Hasan Sultonov – Erkin ijodkor (Samarqand viloyati)

Chet ellik jurnalistning O‘zbekiston to‘g‘risidagi eng yaxshi materiali uchun:

Li Chuyfa – “Szinszi Jibao” gazetasining Toshkentdagi muxbirlik punkti mudiri (Xitoy Xalq Respublikasi)