2018 yil Oltin qalam tanlovi g‘oliblari

2019-08-12T12:07:09+00:0019 December, 2018|Oltin qalam|

Jurnalistika sohasida “Oltin qalam” XIII Milliy mukofoti
g‘olib va sovrindorlari
2018 yil

Asosiy mukofotlar:

Eng yaxshi jurnalistik material uchun milliy mukofot (televideniye):
1-o‘rin:
Nazira Mambetsharipova

“O‘zbekiston – 24” telekanali
bo‘lim mudiri Mamlakatimizda amalga oshiri-layotgan siyosiy, ijtimoiy- iqtisodiy, madaniy islohotlar jarayoni, keng ko‘lamli bunyod-korlik ishlari yoritilgan materiallari uchun
2-o‘rin:
Nasriddin Asriddinov – “Milliy”telekanali bosh muharriri
Xalqimizning boy madaniy-ma’naviy merosini asrab-avaylash va yanada boyitish,
milliy urf-odatlar va qadriyatlarimizni aholi o‘rtasida targ‘ib etishga bag‘ishlangan ko‘rsatuvlari uchun

3-o‘rin:

Murodbek Otajonov


Xorazm viloyati teleradiokompaniyasi
xodimi
Mamlakatning intellektual va texnologik salohiyatini oshirish,
innovatsiyani rivojlantirishning zamonaviy infratuzilmasini shakllantirish borasida olib borilayotgan chora-tadbirlar haqidagi ko‘rsatuvlari uchun

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (radio):
1-o‘rin:
Uljamol Xonnayeva – “Yoshlar» teleradiokanali
sharhlovchisi Yuksak ma’naviyatli, mustaqil fikrli, keng dunyoqarashli yoshlarni voyaga yetkazish yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar haqidagi “Yoshlar studiyasi”, “Nom” va “Xalqona” dasturlari uchun
2-o‘rin:
Mohichehra To‘laganova

– “Mahalla” teleradiokanali DUK “Mahalla” radiokanali muharriri.
Tashqi va ichki turizmni rivojlantirish, fuqarolarni mamlakatimizning madaniy-tarixiy merosi hamda tabiiy boyliklari bilan tanishtirish borasidagi eshittirishlari uchun

3-o‘rin:
Umrzoq Hamdamov

– Jizzzax viloyati teleradio-kompaniyasi katta muharriri

Viloyatda ijtimoiy, ma’naviy- ma’rifiy sohadagi yangilanishlar, maktabgacha ta’lim tizimini yanada takomillashtirishga qaratilgan materiallari uchun

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (matbuot):
1-o‘rin:
Zulfiya Mo‘minova
– Erkin ijodkor
Ma’naviy-ma’rifiy sohalardagi yangilanishlar va muammolar, shuningdek “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” Davlat dasturi ijrosiga oid turkum tahliliy maqolalari uchun

2-o‘rin:
Davlatjon Polvonov – “Bag‘dod hayoti” gazetasi bosh muharriri
Dolzarb ijtimoiy-ma’naviy mavzular, ayniqsa, hududlarda xalqimiz hayoti, aholining turmush farovonligini oshirishga qaratilgan yangilanishlar jarayoni yoritilgan chiqishlari uchun
3-o‘rin:
“Ovozi Samarqand” gazetasi tahririyati

– Bosh muharrir
Bahodir Rahmonov

Viloyatda barcha sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar jarayoni, millatlararo do‘stlik va totuvlik targ‘ibotiga qo‘shayotgan hissasi uchun

Eng yaxshi jurnalistik material uchun (Internet-jurnalistika):
1 – o‘rin:
Baxtiyor Nasimov – Daryo.uz internet nashri sharhlovchisi Qonun ustuvorligi va faol fuqarolik pozitsiyalarini shakllantirish, demokratik jarayonlarni o‘zida aks ettirgan
turkum materiallari uchun
2 – o‘rin:
Qoraqalpog‘iston Axborot agentligining kknews veb-sayti – Direktor Yesimqan Qanaatov
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan yangilanishlar jarayoni, ayniqsa Qoraqalpog‘iston Respublikasining tarixi, madaniyati va bugungi kuni haqida internet tarmog‘ida e’lon qilingan materiallari uchun
3-o‘rin:
Yuriy Chernogayev


“Anhor.uz” veb-sayti sharhlovchisi

“Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sheriklik” mavzuidagi Toshkent xalqaro konferensiyasiga bag‘ishlangan materiallari uchun
Rag‘batlantiruvchi mukofotlar bo‘yicha:
Eng yaxshi matbuot xizmati nominatsiyasi:
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi matbuot xizmati Matbuot xizmati rahbari –Elbek Dolimov
“Eng yaxshi fotoreportaj uchun” nominatsiyasi:

A’lo Abdullayev

– O‘zbekiston Milliy axborot agentligi – O‘zA Fotoaxborot tahririyati fotomuxbiri

“Ommaviy axborot vositalarida kitobxonlik madaniyati targ‘ib qilingan eng yaxshi material uchun” nominatsiyasi:
“Toshkent” telekanali Ma’rifiy-ko‘ngilochar va kinodasturlar bosh muharriyati – Guruh rahbari Dildora Mardiyeva

“Chet ellik jurnalistning O‘zbekiston haqidagi eng yaxshi materiali uchun” nominatsiyasi:
Osman Go‘kmen (Turkiya)
“TRT” teleradiokompaniyasining
O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari

I l o v a
Milliy hamkorlar ta’sis etgan nominatsiyalar
O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi:
1. «Mehnat munosabatlari yoritilgan eng yaxshi material uchun».
Nargiza Shoislomova, “O‘zbekiston – 24” telekanali muhbiri
2. «Ijtimoiy sheriklik mavzusi yoritilgan eng yaxshi material uchun».
Muhabbat To‘raboyeva,”Ishonch” gazetasining Xorazm viloyati bo‘yicha muxbiri
O‘zbekiston Mustaqil bosma OAV va axborot agentliklarini qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi:
1. «Innovatsion g‘oyalarni targ‘ib etgan eng faol jurnalist».
Aziz Qarshiyev, “Kun.uz” yangiliklar veb-sayti jurnalisti.
2. «Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili» Davlat dasturi ijrosini yoritgan eng faol jurnalist».
Behzod Qobulov, “Ohangaron hayoti” gazetasi bosh muharriri.
Xalqaro hamkorlar ta’sis etgan nominatsiyalar
YuNESKOning O‘zbekistondagi vakolatxonasi

«Inson huquqlari bo‘yicha Konvensiyaning 70 yilligiga bag‘ishlangan eng yaxshi material uchun» (ta’lim, madaniyat va ommaviy axborot vositalari sohalari bo‘yicha).
Baxtiyor Nasriddinov – O‘zMTRK, «Madaniyat va ma’rifat» telekanali muxbiri.
Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasi :
1.Nargis Saidaliyeva, “Jahon” axborot agentligi muhbiri .
2.Dilafruz Qulmatova, “UzReport TV” telekanali boshlovchisi.
3.Ulug‘bek Shonazarov, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi muxbiri.
Project HOPE (YuSAID dasturi) (AQSh)
1. «Sil kasalligining oldini olish va davolash masalalari yoritilgan eng yaxshi material uchun»:
Xulkar Rajabova, «Qashqadaryo yoshlar sporti»gazetasi muxbiri;
Nilufar Utaganova – Qashqadaryo viloyat teleradiokompaniyasi muharriri.
2. «Sil xastaligiga chalingan bemorlarga nisbatan bag‘rikenglik» mavzuidagi eng yaxshi material uchun».
Dilrabo Kuryazova – «Xorazm haqiqati» va «Xorezmskaya pravda» gazetalari muxbiri.

D W W International (Germaniya)
«Shaxs va jamiyat rivojida katta yoshdagilarni o‘qitish/boshqa kasbga yo‘naltirishning o‘rni haqidagi eng yaxshi material uchun» (faqat bosma va on-layn OAV jurnalistlari uchun).
Gulmira Shukurova, “O‘zbekistonda chet tillar” elektron portali direktori
“Mintaqaviy muloqot” xalqaro tashkiloti (Sloveniya)
«Korrupsiyaga qarshi kurash yoritilgan eng yaxshi material uchun»:
1. “Anhor.uz” veb sayti jamoasi;
2.Anora Sodiqova, dia.uz veb sayti bosh muharriri.
AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi
«O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi aloqalar rivoji haqidagi eng yaxshi material uchun»:
Boris Boboyev, erkin ijodkor.
XXRning O‘zbekistondagi elchixonasi
1. “Shanxay hamkorlik tashkiloti doirasidagi samarali hamkorlik yoritilgan eng yaxshi material uchun”.
Barchinoy Jo‘rayeva (jurnalist) va X.Qudratov (operator) O‘zMTRK.
2. “Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar rivoji haqidagi eng yaxshi material uchun”.
Olimjon O‘sarov, «Keksalik gashti» jurnali bosh muharriri
3. “Bir makon – bir yo‘l” qurilishi yoritilgan eng yaxshi material uchun.
Li Yaoyuan, Szinszi Jibao (Economics daily) gazetasining Toshkentdagi muhbiri
Turkiya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi
1. “O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi munosabatlar haqidagi eng yaxshi material uchun” (poytaxt jurnalistlari uchun).
– Qamariddin Shayxov, Qalampir.uz sayti rahbari
– Umid Shermuxamedov, Kun.uz sayti bosh muharriri.
2. “O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik haqidagi eng yaxshi material uchun” (hududiy jurnalistlar uchun).
Dilmurod Jumaboyev –Vodiymedia.uz / “VODIY MEDIA” MChJ direktori.
3. “O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasida turizmni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan eng yaxshi material uchun” (hududiy jurnalistlar uchun).
Munira Abdullayeva – ZO’R TV telekanali prodyusseri
Ozarbayjon Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi huzuridagi Ozarbayjon madaniyat markazi
1. “O‘zbekiston va Ozarbayjon: Buyuk ipak yo‘lida qadim zamonlardan bugunga qadar”.
Gulsara Sagatxanova, «Dunyo Boylab» telekanali muharriri;
2. «O‘zbekiston va Ozarbayjon – ko‘p millatli va bag‘rikeng mamlakatlar» mavzuidagi eng yaxshi material uchun».
Nargis Qosimova, O‘zDJTU xalqaro jurnalistika fakulteti dotsenti, jamoatchi jurnalist.
Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazi filiali (RETsSA)
“Suv-ekologiya mavzuidagi muammolar va ularning yechimlariga bag‘ishlangan eng yaxshi materiallar uchun” (iqlim o‘zgarishi sharoitida O‘zbekistonning shahar va qishloqlarida suvni tejash borasida amalga oshirilayotgan ishlar). Fotomuxbirlar, bosma va elektron OAV jurnalistlari uchun 3 ta nominatsiya.
1. Ildar Mudarisov, «Uzbekistan today» axborot agentligi bosh muharriri;
2. Tatyana Petrenko, «Ekonomicheskoye obozreniye» jurnali muhbiri;
3. Kanaatov Yesimqan, Qoraqalpog‘iston “Xabar” axborot agentligi direktori.
Gyote instituti
“O‘zbekistonning madaniyat sohasidagi siyosati masalalariga bag‘ishlangan eng yaxshi material uchun”.
Viloyat Shodibekova, «Dunyo Boylab» telekanali muharriri.
Gruziya Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi:
Gulsara Sagatxanova va Mohir Murodov, O‘zMTRK «Dunyo Boylab» telekanali ijodiy guruhi