2015 йил Олтин қалам танлови ғолиблари

2019-08-12T12:07:10+00:0019 Dekabr, 2018|Олтин қалам|

Журналистика соҳасида “Олтин қалам” Х Миллий мукофоти халқаро танлови ғолиблари ва совриндорлари

Журналистика соҳасида Бош миллий мукофот
“Uzreport TV” телеканали – бош директори Равшан Жўраев
Илм-фан, техника тараққиёти, дунёнинг ривожланган давлатлари билан иқтисодий алоқаларнинг ривожланиб бораётгани, буюк аждодларимиз мероси ҳамда иқтидорли ёшларнинг изланишларига бағишланган кўрсатувлари учун

Асосий мукофотлар
Энг яхши журналистик материал учун (телевидение):

1-ўрин:
Илвира Мамажонова – “Ёшлар” телерадиоканали Ҳарбий-ватанпарварлик тарбияси дастурлари бош муҳарририяти бош муҳаррири
“Тўмарис”, “Ўзбек адабиёти” каби илмий-оммабоп кўрсатувлари учун
2-ўрин:
Анжим Бекбергенова – Қорақалпоғистон Республикаси телерадиокомпанияси “Қорақалпоғистон” телеканали Мусиқий дам олиш ва кино дастурлар бош муҳарририяти катта муҳаррири
“Музика сирлари”, “Улли тулғалар” ва “Сазлар сийқири” каби кўрсатувлари учун
3-ўрин:
Муқаддас Машарипова – “Тошкент” телерадиоканали “Пойтахт” информацион дастурлари бош муҳарририяти шарҳловчиси
Ижтимоий муаммоларга бағишланган таҳлилий ва “Холис назар” туркумидаги кўрсатувлари учун

Энг яхши журналистик материал учун (радио):
1-ўрин:
Насиба Фахриддинова – Ўзбекистон Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси радио ахборот маркази лойиҳаси мувофиқлаштирувчиси
“Кун тафсилоти”, “Итоги дня” дастурлари учун
2-ўрин:
Самарқанд вилояти телерадиокомпа-нияси жамоаси
“Олтин мерос”, “Радио саёҳат”, “Файзли оқшом”, “Оила – жамият таянчи” сингари радио эшиттиришлари учун
3-ўрин:
Юлдуз Мамажонова – Фарғона вилояти телерадиокомпанияси муҳаррири
“Обод хонадон”, “Умр зийнати”, “Фарғона оқшомлари”, “Эъзоз” каби дастурлари ҳамда “Бугуннинг гапи” туркум эшиттиришлари учун

Энг яхши журналистик материал учун (босма ОАВ):
1-ўрин:
“Правда Востока” газетаси таҳририяти – бош муҳаррири Аббосхон Усмонов
Мамлакатимизда амалга оширилаётган туб ислоҳотлар, давлат дастурлари ижросини тизимли, кенг ва сифатли ёритишдаги туркум материаллари учун
2-ўрин:
“Оила даврасида” газетаси таҳририяти – бош муҳаррири Ҳусниддин Бердиев
“Давр нафаси”, “Долзарб мавзу”, “Мустаҳкам оила”, “Соғлом ҳаёт” ва “Аниқ саволга аниқ жавоб” каби материаллари учун
3-ўрин:
Рислиқ Мажнунова – “Наманган ҳақиқати” газетасининг катта муҳаррири
“Аёллар салтанати” муаллифлик саҳифаси, таълим, маънавият, оила, хотин-қизлар масалаларига бағишланган таҳлилий материаллари учун

Энг яхши журналистик материал учун (интернет-журналистика):
1-ўрин:
Руслан Кенжаев – «Народное слово» газетаси масъул котиби ўринбосари
“Халқ сўзи” газетасининг www.xs.uz сайти ҳамда «Народное слово» газетасининг www.narodnoeslovo.uz сайтига тайёрлаган материаллари учун
2-ўрин:
Анвар Самадов – Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги Халқаро ахборот таҳририяти бош муҳаррири
“Халқаро эътирофлар замиридаги улкан ҳақиқат”, “Ўзбекистон тинчлик ва ҳамкорлик тарафдори”, “Неъматларнинг энг яхшиси ҳаловатдир”, “Озод мамлакатга ободлик ярашади” каби мақолалари учун
3-ўрин:
Бунёдбек Шамсуддинов – Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти лойиҳа раҳбари, Sharh.uz сайти муаллифи
“Демократик ислоҳотларни амалга ошириш, фуқаролик жамиятини барпо этишда ёшларнинг ўрни ва роли” лойиҳаси учун

“Энг яхши фоторепортаж” йўналиши:
Темур Қайсаров – «Маърифат» – «Учитель Узбекистана» газеталари фотомухбири
“Энг яхши матбуот хизмати” йўналиши:
“Ўзбекистон ҳаво йўллари” миллий авиакомпанияси матбуот хизмати
Халқаро ва жамоат ташкилотларининг рағбатлантирувчи мукофотлари:
БМТ Ахборот маркази
“Ўзбекистоннинг ривожланиш йўли мавзуси кенг ёритилаётган ва ёшлар форумларида катта қизиқиш уйғотаётган онлайн (интернет-нашр) материаллари учун”
Наргис Қосимова – ЎзДЖТУ халқаро журналистика факультети аудиовизуал журналистика ва оммавий коммуникация кафедраси мудири
ЮНЕСКО
“Орол денгизи минтақасидаги барқарор ривожланиш мақсадида экологик журналистика бўйича энг яхши материал учун”
Нигора Шофайзиева – “Улуғ йўл” газетаси бош муҳаррири ўринбосари (Тошкент вилояти)
ЕХҲТ
“Ўзбекистон хотин-қизларининг фуқаролик жамиятини ривожлантиришдаги иштирокига бағишланган туркум материаллари учун”
Қутлибека Раҳимбоева – “Саодат” журнали масъул котиби
Жаҳон банки
“Муқобил энергия манбаларини ташкил этиш ва улардан фойдаланиш масалалари ҳақидаги энг яхши материал учун”
Марям Аҳмедова – “Қадрият” газетаси мухбири
“Минтақавий мулоқот” ХННТ (Словения)
“Коррупцияга қарши кураш масалалари ёритилган энг яхши материал учун”
Лобар Исломова – “Anhor.uz” веб-сайти бош муҳаррири
Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси кенгаши
“Кексаларни эъзозлаш йилига бағишланган энг яхши материал учун”
Райҳон Жумаева – Сурхондарё вилояти телерадиокомпанияси бўлим мудири
“Ижтимоий шериклик фаолияти ёритилган энг яхши материал учун”
Сайёра Рихсиева – “Тошкент ҳақиқати” газетаси бўлим мудири
Ўзбекистон мустақил босма оммавий ахборот воситалари ва ахборот агентликларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди
“Журналистика ривожига қўшган ҳиссаси учун”
Икром Ўтбосаров – “Халқ сўзи” газетаси бўлим мудири
«Соғлом бола йилига бағишланган энг яхши материал учун»
Людмила Полонская – «Туркистон» – «Молодёжь Узбекистана» газеталари мухбири
“Истиқболли авлод” ижтимоий ахборот маркази
“Одам савдосига қарши кураш мавзусидаги энг яхши материал учун”
Георгий Петросян – ИИВ Бирлашган таҳририяти бўлим мудири
Сайёра Бўронова – Жиззах вилояти телерадиокомпанияси бўлим мудири